Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego do wyceny jest potrzebny trójwymiarowy model?

Koszt usługi wydruku 3D, zależy ilości zużytego materiału modelowego, podporowego i czasu druku, a to natomiast zależy od stopnia skomplikowania geometrii drukowanego modelu. Dopiero po wczytaniu modelu do oprogramowania drukarki jesteśmy w stanie określić zużycie materiałów i czas druku. Przykładowy wydruk kubka może kosztować około 500 zł.

Ile będzie kosztował wydruk modelu o objętości/masie materiału x?

Objętość nie jest wystarczającą informacją, ponieważ koszt zależy od ilości zużytego materiału modelowego, podporowego i czasu druku, a to natomiast zależy od stopnia skomplikowania geometrii drukowanego modelu. Wydruk modelu A o objętości/masie materiału 100 cm3 może kosztować więcej niż wydruk modelu B o takiej samej objętości/masie.

Ile będzie kosztował wydruk modelu jak na zdjęciu?

Do wyceny wydruku potrzebny jest model 3D, często na zdjęciach nie są podane żadne wymiary, co uniemożliwia nawet zgadywanie kosztu wydruku. Jeśli nie masz możliwości stworzenia trójwymiarowego modelu, możesz skorzystać z usługi skanowania 3D i/lub modelowania 3D. Zlecenie takiej usługi jest opłacalne jeśli koszt odtwarzanej części przewyższa 500 zł

Ile będzie kosztował wydruk modelu o wymiarach AxBxC?

Do wyceny wydruku potrzebny jest model 3D.

Konkurencyjna firma powiedziała, że tego modelu nie da się wydrukować w technologii FDM, a wy twierdzicie że się da, kto ma rację?

W drukarkach profesjonalnych stosowany jest materiał podporowy rozpuszczalny. Z tego materiału budowane są podporowe struktury, których nie trzeba ręcznie, mechanicznie usuwać. Podpory rozpuszczają się, co daje możliwość drukowania skomplikowanych geometrii. Być może konkurencja używa niskobudżetowej drukarki (jak wygląda wdrożenie taniej drukarki?), w której struktury podporowe są generowane z tego samego materiału co model. Powoduje to konieczność dodatkowej obróbki, ręcznego, czasochłonnego usuwania materiału i resztek podpór z powierzchni wydruku, co czasem może się okazać niewykonalne.

Złamała mi się taka mała część, chciałbym ją dorobić?

Ponieważ do druku 3D, trzeba najpierw stworzyć model 3D, będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami projektowania i/lub skanowania 3D, czyli tzw. inżynierii wstecznej. Często okazuje się, że koszt zaprojektowania modelu, przewyższy koszt nowego „ratowanego” urządzenia. Proszę pamiętać, że rzeczy kupowane w sklepie są wytwarzane masowo w dziesiątkach tysięcy sztuk, przez co koszt jednostkowy jest mały. Wykonie indywidualnego projektu ma sens w przypadku rekonstrukcji unikalnych rzeczy lub takich, których cena przekracza znacznie 500 zł

Proszę o wycenę 500 szt.

Druk 3d powstał z myślą produkowania pojedynczych egzemplarzy, prototypów w celu sprawdzenia funkcjonalności, ergonomii, wizualizacji projektu. Ze względu na czas wytwarzania modelu często nieopłacalne jest wykonywania setek sztuk. Druk 3D trwa wielokrotnie dłużej niż cykl produkcji na wtryskarce. Koszt takiego zlecenia często osiąga koszt wykonania formy wtryskowej. Tylko w uzasadnionych przypadkach jest to opłacalne, np. produkcja linii montażowej, kiedy koszt druku będzie ułamkiem ceny całego projektu.

Ile będzie kosztował wydruk maszyny/budynku w skali 1:x?

Wydruk makiet przeważnie wymaga przygotowania projektu makiety pod kątem możliwości druku 3D, ponieważ po przeskalowaniu projektu okaże się, że część elementów będzie miała zbyt cienkie ścianki lub w ogóle będzie zbyt mała żeby je wydrukować. Np. w maszynie jest osłona z blachy o grubości 1 mm, a maszynę chcemy mieć wydrukowaną w skali 1:20, czyli osłona miałaby mieć 0,05 mm na wydruku, jest to nieosiągalne.

Jaki format pliku?

Ponieważ nie posiadamy licencji na każdy możliwy program CAD, prosimy przysyłać modele w standardowych formatach wymiany plików pomiędzy systemami CAD, czyli: SAT, STP, a najlepiej STL który jest docelowym plikiem. Przy generowaniu pliku STL należy zwrócić uwagę na dokładność siatki trójkątów.

 

Czy powierzchnie będą gładkie?

Wydruki wykonane w technologii FDM charakteryzują się widocznymi warstwami . Drukujemy warstwami 0,254mm lub 0,33mm. Aby uzyskać gładka powierzchnię, należy wydruki poddać dodatkowej obróbce, np. szpachlowanie, szlifowanie, malowanie. Można też drukować w technologii MJP lub PolyJet, pozwalającej wytwarzać precyzyjne prototypy, ale niestety droższe.

 

Ile kosztuje skanowanie i wydruk obiektu?

Cena usługi skanowania jest zależna od czasu pracy skanera oraz czasu potrzebnego do obróbki modelu cyfrowego. Na podstawie modelu wirtualnego robimy wycenę wydruku 3D, którą wysyłamy do Klienta.